Talabalar o‘rtasida grantlarni taqsimlashda o‘zlashtirishdan ko‘ra, ijtimoiy faollik muhimroqmi?
Hozirda oliy ta’lim muassasalarida talabalar o‘rtasida grant o‘rinlarini qayta taqsimlash bo‘yicha onlayn arizalar qabul qilinmoqda. Bu jarayon orqali kontraktda o‘qiyotgan talabalar grantga o‘tishi, grantda o‘qiyotganlar esa kontraktga tushishi mumkin. Arizalar 20-iyulga qadar qabul qilinadi.
Baholash mezonlari umumiy 100 ballni tashkil etib, ikki asosiy yo‘nalishga bo‘linadi:
akademik o‘zlashtirish — 80 ball;
ijtimoiy faollik — 20 ball.
So‘nggi paytlarda foydalanuvchilar orasida “o‘zlashtirish kam ball bilan baholanmoqda” degan noto‘g‘ri tushunchalar tarqalmoqda. Chunki onlayn ariza topshirish sahifasida, masalan, talabaning o‘zlashtirishiga 10 ball, kitobxonlik madaniyatiga esa 20 ball ajratilgani ko‘rsatilgan.
Aslida esa, ijtimoiy faollik dastlab 100 ballik shkalada baholanib, keyin natija 5 ga bo‘linadi. Masalan, talabaning ijtimoiy faolligi 100 ball bo‘lsa, umumiy hisobda unga faqat 20 ball qo‘shiladi (100/5 = 20).
Ijtimoiy faollik 11 ta yo‘nalishni o‘z ichiga oladi va ularning bir qismi talabaning o‘zlashtirishiga ham taalluqli.
Shu bois, grant taqsimlashda asosiy e’tibor talabaning o‘zlashtirishiga qaratiladi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, umumiy ballarning 82 foizi aynan akademik o‘zlashtirish uchun ajratiladi. Qolgan 18 foiz ball esa ijtimoiy faollik yo‘nalishlariga taalluqlidir.

Что важнее при распределении грантов среди студентов — успеваемость или социальная активность?
Согласно постановлению Кабинета Министров №149 от 10 марта текущего года, в высших учебных заведениях были утверждены критерии оценки социальной активности претендентов на получение образовательных грантов.
В настоящее время в вузах принимаются онлайн-заявления на перераспределение грантовых мест среди студентов. В ходе этого процесса студенты, обучающиеся на контрактной основе, могут перейти на грант, а те, кто обучается на гранте, — на контракт. Заявления принимаются до 20 июля.
Критерии оценки составляют в сумме 100 баллов и делятся на два основных направления:
-
академическая успеваемость — 80 баллов;
социальная активность — 20 баллов.
В последнее время среди пользователей распространяются ошибочные представления, будто успеваемость оценивается низкими баллами. К примеру, на странице подачи онлайн-заявления указано, что за академическую успеваемость начисляется 10 баллов, а за культуру чтения — 20 баллов.
На самом деле, социальная активность оценивается по 100-балльной шкале, а затем результат делится на 5. То есть если студент набрал 100 баллов по социальной активности, ему засчитываются только 20 баллов (100 / 5 = 20).
Социальная активность охватывает 11 направлений, некоторые из которых также относятся к академической успеваемости.
Поэтому при распределении грантов основное внимание уделяется именно академической успеваемости студента. Согласно расчетам, 82% от общего количества баллов отводится именно за академическую успеваемость, а оставшиеся 18% — за направления социальной активности.