Talabalar qanday qilib grantni saqlagan holda o‘qishni ko‘chirishi mumkin?
15-iyuldan xorijiy va nodavlat OTMlardan o‘qishni ko‘chirish bo‘yicha arizalarni qabul qilish boshlandi. Shu munosabat bilan, Hudud-24 mavzu yuzasidan muhim savollarga javob berdi.
Oliy ta’lim muassasalarida o‘qishni ko‘chirish uchun arizalar qaysi muddatlarda qabul qilinadi?
Asosiy qabul: har yili 15-iyuldan 5-avgustgacha, qarorlar 5-avgustdan 30-avgustgacha qabul qilinadi. Uzrli (majburiy) sabablar mavjud holatda: har yili 20-dekabrdan 20-yanvargacha; qarorlar 25-yanvardan 15-fevralgacha qabul qilinadi.
Ariza ijobiy hal etilgan taqdirda, keyingi jarayon qanday tartibda amalga oshiriladi?
Qabul qiluvchi oliy ta’lim muassasasi rektori tegishli vazirlik (idora) yoki Davlat komissiyasining rasmiy xati asosida buyruq qabul qiladi. Qabul qiluvchi muassasa talaba avval tahsil olgan oliy ta’lim muassasasiga shaxsiy yig‘ma jildni yuborish haqida so‘rovnoma taqdim etadi. Avvalgi oliy ta’lim muassasasi ushbu so‘rovnomaga asosan talabani uch kun ichida safdan chetlatganligi haqida buyruq chiqaradi va shaxsiy yig‘ma jildni (yoki yopiq yo‘nalishlarda akademik ma’lumotnomani) qabul qiluvchi muassasaga yoki ariza bilan talabaga topshiradi.
Davlat granti asosida tahsil olayotgan talabalar qanday shartlarda mos yoki turdosh yo‘nalishga grantni saqlagan holda ko‘chirilishi mumkin?
Davlat granti asosida tahsil olayotgan talaba mos (turdosh) ta’lim yo‘nalishi (mutaxassisligi)ga ko‘chirilganda, grant saqlanadi. Ko‘zi ojizlar va nogironligi bo‘lgan shaxslarga ajratilgan maxsus kvota doirasida ham davlat grantlarini saqlagan holda ko‘chirish amalga oshiriladi. Boshqa barcha holatlarda, shu jumladan xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan ko‘chirish, to‘lov-kontrakt asosida amalga oshiriladi.
Xorijiy oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan talabalarni O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalariga ko‘chirish tartibi qanday?
Umumiy holatda talabadan ko‘chirilayotgan oliy ta’lim muassasasi yo‘nalishi bo‘yicha maxsus sinov (test, yozma ish yoki kasbiy (ijodiy) imtihon) talab etiladi. Natija Davlat komissiyasiga taqdim etiladi. Turmush o‘rtog‘i yoki ota-onasi xorijiy davlatdagi davlat xizmati joyidan Tashqi ishlar vazirligi tomonidan rasman mamlakatga qaytarilgan, shuningdek Hukumat qarorlari yoki topshiriqlari bilan xorijga o‘qishga yuborilgan talabalar sinovlarsiz, Davlat komissiyasi qarori bilan ko‘chiriladi. Xalqaro reytingda birinchi 1000 talik ro‘yxatdan joy olgan Rossiya Federatsiyasi oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotganlar, sinovlarsiz (Davlat komissiyasi qarori asosida) to‘lov-kontrakt shaklida ko‘chirilishi mumkin. Magistratura bosqichida tahsil olayotgan talabalar ko‘chirilishiga ruxsat berilmaydi. Ko‘chirilayotgan oliy ta’lim muassasasida talabaning tanlagan o‘quv tili mavjud bo‘lmasa, o‘qitish tili fuqaroning arizasi asosida belgilanadi.
O‘qishi ko‘chirilgan talabani talabalar safiga qabul qilish qanday tartibda rasmiylashtiriladi?
Qabul qiluvchi oliy ta’lim muassasasi rektori buyruqni talaba ilgari ta’lim olgan muassasadan shaxsiy yig‘ma jild (yoki yopiq yo‘nalish holatida akademik ma’lumotnoma) kelib tushgandan so‘ng rasmiylashtiradi. To‘lov-kontrakt asosida o‘qishi ko‘chirilganlar belgilangan shartnoma to‘lovlarini to‘liq amalga oshirgandan keyin 10 kun muddatda talabalar safiga qabul qilinadi.
Fanlar bo‘yicha farqlar aniqlanganida talaba qanday holatda qabul qilinadi?
Bunda talaba akademik qarzdor sifatida qabul qilinadi. Joriy semestr davomida akademik qarzdorlik bartaraf etilgach, oliy ta’lim muassasasi rektori talabaga stipendiya berish haqida buyruq qabul qiladi.
Yuridik shaxs bilan tuzilgan to‘lov-kontrakt asosida tahsil olayotgan talabalar o‘qishini ko‘chirish uchun qanday tartib ko‘zda tutilgan?
Yuridik shaxs bilan tuzilgan shartnoma asosida tahsil olayotgan talabalar uchun ko‘chirish, avvalo, ushbu yuridik shaxsning yozma roziligi bilan amalga oshiriladi. Rozilik berilmasa, ko‘chirish taqiqlanadi.

Как студенты могут перевести свое обучение, сохранив при этом грант?
С 15 июля начался приём заявлений о переводе обучения из зарубежных и негосударственных вузов. В связи с этим «Худуд-24» ответил на важные вопросы по этой теме.
Когда принимаются заявления о переводе обучения в высших учебных заведениях?
Основной приём: с 15 июля по 5 августа каждого года, решения принимаются с 5 по 30 августа. При наличии уважительных причин: с 20 декабря по 20 января каждого года, решения принимаются с 25 января по 15 февраля.
В случае положительного решения по заявлению, какова дальнейшая процедура?
Ректор принимающего высшего учебного заведения издаёт приказ на основании официального письма соответствующего министерства (ведомства) или Государственной комиссии. Принимающее учебное заведение подаёт запрос на отправку личного портфолио студента в высшее учебное заведение, где студент ранее обучался. На основании данного заявления предыдущий вуз в трёхдневный срок издаёт приказ об отчислении студента и передаёт личное портфолио (или академическую справку по закрытым направлениям) в принимающий вуз или студенту с заявлением.
При каких условиях студенты, обучающиеся по государственному гранту, могут быть переведены на аналогичное или схожее направление обучения с сохранением гранта?
При переводе студента, обучающегося по государственному гранту, на соответствующее (аналогичное) направление образования (специальность) грант сохраняется. Перевод осуществляется с сохранением государственных грантов в рамках специальной квоты, выделенной для лиц с нарушением зрения и инвалидностью. Во всех остальных случаях, включая перевод из зарубежных высших учебных заведений, перевод осуществляется на платно-контрактной основе.
Каков порядок перевода студентов, обучающихся в зарубежных высших учебных заведениях, в высшие учебные заведения Республики Узбекистан?
Как правило, студент обязан сдать специальное вступительное испытание (тест, письменную работу или профессиональный (творческий) экзамен) по направлению обучения переводимого вуза. Результаты представляются в Государственную комиссию. Студенты, супруги или родители которых официально возвращены в страну Министерством иностранных дел с места государственной службы в иностранном государстве, а также направленные на обучение за рубеж постановлениями или распоряжениями правительства, переводятся без экзаменов по решению Государственной комиссии. Обучающиеся в высших учебных заведениях Российской Федерации, входящих в первую тысячу международного рейтинга, могут быть переведены без экзаменов (по решению Государственной комиссии) на платно-контрактной основе. Обучающиеся в магистратуре не могут быть переведены. В случае отсутствия в переводимом вузе выбранного студентом языка обучения язык обучения определяется на основании заявления гражданина.
Как оформляется зачисление в студенческий коллектив студента, переведенного из другого учебного заведения?
Приказ оформляется ректором принимающего вуза после получения студентом личного дела (или академической справки в случае заочного обучения) от вуза, где он ранее обучался. Студенты, переведенные на платно-контрактную форму обучения, зачисляются в студенческий коллектив в течение 10 дней после полной оплаты установленного контракта.
В каком случае студент зачисляется при выявлении разницы по предметам?
В этом случае студент зачисляется как академический задолженность. После ликвидации академической задолженности в текущем семестре ректор вуза издает приказ о назначении студенту стипендии.
Каков порядок перевода студентов, обучающихся на платно-контрактной основе с юридическим лицом?
Для студентов, обучающихся по договору с юридическим лицом, перевод осуществляется преимущественно с письменного согласия этого юридического лица. При отсутствии согласия перевод запрещен.