Nodavlat OTMlarning ayrim talabalariga davlat tomonidan moddiy yordam koʻrsatiladi
Hukumat qarori (№181 02.05.2023) bilan nodavlat oliy taʼlim tashkilotlarida tahsil olayotgan yetim va ota-onasining yoki boshqa qonuniy vakillarining qaramogʻidan mahrum boʻlgan talabalarga oziq-ovqat, kiyim-kechak va sanitariya vositalarini xarid qilish xarajatlarini moliyalashtirish tartibi toʻgʻrisidagi NIZOM tasdiqlandi.
Unga koʻra:
Oliygohlar – har yili 15-sentyabrga qadar joriy oʻquv yilida ijtimoiy taʼminot yordami uchun mablagʻ oluvchi talabalar soni hamda ularga toʻlanadigan ijtimoiy taʼminot yordami uchun mablagʻ miqdorini hisoblaydi va byudjetdan zarur mablagʻlar ajratilishi yuzasidan Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligiga soʻrovnoma kiritiladi;
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi – har yili 1-oktabrga qadar tashkilot tomonidan taqdim etilgan soʻrovnomalarga asosan amaldagi oʻquv yili uchun ijtimoiy taʼminot yordami toʻlovlariga sarflanadigan mablagʻlarni toʻliq hajmda ularning hisob varaqlariga oʻtkazib beradi.
Ijtimoiy taʼminot yordami talabalarning davlat granti yoki toʻlov-kontrakt asosida taʼlim olayotganidan qatʼiy nazar davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan toʻlanadi.

Некоторые студенты частных вузов получают финансовую помощь от государства
Постановлением Правительства (№ 181 от 02.05.2023 г.) утверждено ПОЛОЖЕНИЕ о порядке финансирования расходов на приобретение продуктов питания, одежды и предметов гигиены для детей-сирот и студентов, оставшихся без попечения родителей или иных законных представителей, обучающихся в негосударственных организациях высшего образования.
Согласно ему:
Вузы – до 15 сентября каждого года рассчитывают численность студентов, получающих социальную помощь в текущем учебном году, и размер выплаченной им социальной помощи, и представляют в Министерство высшего образования, науки и инноваций анкету о выделении необходимых средств из бюджета;
Министерство высшего образования, науки и инноваций – до 1 октября каждого года на основании представленных организациями анкет перечисляет на их счета средства, израсходованные на выплату социальной помощи за текущий учебный год, в полном объеме.
Социальная помощь выплачивается из государственного бюджета независимо от того, обучаются ли студенты по государственному гранту или по контракту.