Ayrim oilalarning talaba qizlariga maxsus stipendiya to'lanadi
2025-yil 1-sentabrdan umumiy o'rta ta'lim muassasasining uzaytirilgan kun guruhlariga qatnaydigan bolalar umumiy sonining 15 foizi miqdorida kambag'al oilalar farzandlari uchun alohida kvota ajratiladi va ular ota-onalar to'lovidan ozod etiladi.
2026-yil 1-yanvardan kambag'al oilalarning “a'lo” baholarga o'qiydigan farzandlarining O'zbekiston kasaba uyushmalari federasiyasi tizimidagi oromgohlarda dam olishi va sog'lomlashtirilishi xarajatlari to'liq qoplab beriladi.
Ijtimoiy himoya milliy agentligi Kambag'al oilalar reestri va Ijtimoiy himoya yagona reestriga kiritilgan oilalarga ijtimoiy xizmatlar va yordamlar ko'rsatilishini muvofiqlashtiruvchi davlat organi hisoblanadi.

Некоторым студенткам из нуждающихся семей будет выплачиваться специальная стипендия
С 1 сентября 2025 года для детей из малообеспеченных семей, посещающих группы продлённого дня в общеобразовательных школах, будет выделена отдельная квота в размере 15% от общего числа таких детей, и родительская плата за них взиматься не будет.
С 1 января 2026 года расходы на отдых и оздоровление детей из малообеспеченных семей, обучающихся на «отлично», в лагерях, находящихся в системе Федерации профсоюзов Узбекистана, будут полностью покрываться.
Национальное агентство социальной защиты является государственным органом, координирующим предоставление социальных услуг и помощи семьям, включённым в Реестр нуждающихся семей и Единый реестр социальной защиты.