Nogironligi bo‘lgan abituriyentlar minimal baldan past olsa, kvota yordam beradimi?
OTM ga qabul qilishda nogironligi bo‘lgan abituriyentlar uchun qo‘shimcha 2% lik davlat granti kvotasi ajratiladi. Biroq, bu kvotaga kirish uchun abituriyentlar uchun belgilangan talab bor.
Bilimni baholash agentligi nogironligi bor shaxslarga OTM larga kirish imtihonlarida beriladigan imtiyozlar haqida ma’lumot bergan. Unga ko‘ra: – I, II va III guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar hamda nogiron bolalartest sinovi uchun to‘lovdan ozod etiladi;
– I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar hamda nogiron bolalar qo‘shimcha ikki foizli davlat granti kvotalari doirasida talabalikka tavsiya etiladi;
– ko‘zi ojiz abituriyentlar uchun oliy ta’lim muassasalari tomonidan maxsus imtihon tashkil etiladi;
– imtihondan muvaffaqiyatli o‘tgan ko‘zi ojiz abituriyentlar Davlat komissiyasi qarori asosida tanlovsiz, alohida ajratilgan o‘rinlarga davlat granti asosida qabul qilinadi;
– nogironligi bo‘lgan talabalar uchun qo‘shimcha ikki foizli davlat granti kvotalari ajratiladi. Ushbu davlat granti har bir ta’lim shakli bo‘yicha oliy ta’lim muassasalari kesimida belgilanadi va abituriyentlar tomonidan tanlangan 5 ta OTM uchun ham o‘rinli hisoblanadi.
Ya’ni ushbu toifadagi abituriyentlar tanlovda ishtirok etishlari uchun kamida belgilangan maksimal ballning kamida 30 foizini (o’tgan yilgi minimal ball bo’yicha 56,7 ball) to‘plashlari kerak. Agar abituriyent minimal o‘tish balini to‘plagan bo‘lsa, ular qo‘shimcha 2% davlat granti kvotasi doirasida talabalikka tavsiya etiladi.
Ammo uning balli maksimal ballning 30 foizidan kam bo‘lsa, unda abituriyent bu imkoniyatdan foydalana olmaydi.
Bu talab boshqa turdagi abituriyentlarga ham amal qiladi.
Demak, har qanday qo‘shimcha kvota mavjud bo‘lgan abituriyent minimal 56,7 ballni to‘plamaguncha tanlovda qatnasha olmaydi.

Поможет ли квота заявителям с ограниченными возможностями, если их баллы ниже минимального?
При поступлении в высшие учебные заведения для абитуриентов с ограниченными возможностями выделяется дополнительная государственная квота в размере 2%. Однако для получения права на эту квоту существуют определённые требования.
Агентство по оценке знаний предоставило информацию о льготах, предоставляемых лицам с ограниченными возможностями на вступительных экзаменах в университеты. Согласно информации: – Инвалиды I, II и III групп, а также дети-инвалиды освобождаются от оплаты за вступительные испытания;
– Инвалиды I и II групп, а также дети-инвалиды рекомендуются к зачислению в рамках дополнительных двухпроцентных квот государственных грантов;
– для незрячих абитуриентов высшие учебные заведения организуют специальный экзамен;
– незрячие абитуриенты, успешно сдавшие экзамен, зачисляются на отдельно выделенные места без конкурса решением Государственной комиссии на основе государственного гранта;
– для студентов-инвалидов выделяются дополнительные двухпроцентные квоты государственных грантов. Этот государственный грант определяется для каждой формы обучения в рамках высшего учебного заведения и также рассматривается как целесообразный для пяти высших учебных заведений, выбранных абитуриентами.То есть, для участия в конкурсе абитуриенты этой категории должны набрать не менее 30% от максимального балла (56,7 балла по минимальному баллу предыдущего года). Если абитуриент набрал минимальный проходной балл, он рекомендуется к зачислению в рамках дополнительной 2%-ной государственной квоты.
Однако, если его балл менее 30% от максимального балла, абитуриент не сможет воспользоваться этой возможностью.
Это требование распространяется и на другие категории абитуриентов.
Таким образом, абитуриент с любой дополнительной квотой не может участвовать в конкурсе, пока не наберет не менее 56,7 балла.