OTM bitiruvchilarini ishga joylashishiga ko‘maklashuvchi “Kelajakka qadam” dasturi amalga oshiriladi
“Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-61-son, 14.02.2025-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, oliy ta’lim tashkilotlarining bitiruvchilarining ishga joylashtirishiga ko‘maklashishga qaratilgan quyidagilarni nazarda tutuvchi “Kelajakka qadam” dasturi amalga oshiriladi:
o‘z biznes g‘oyalarini amalga oshirish istagi bo‘lgan oliy ta’lim tashkilotlarining bitiruvchi bosqich talabalari uchun biznes g‘oyani tayyor loyihagacha olib borish jarayonida to‘liq hamrohlik qilish, shu jumladan qulay shartlarda moliyalashtirish;
oliy ta’lim tashkilotlarining bitiruvchi va quyi bosqich talabalari o‘rtasida sohalar bo‘yicha ochiq tanlovlar o‘tkazish va g‘oliblarni ish bilan ta’minlashga ko‘maklashish.
Bunda:
➖ salohiyatli ish beruvchi tashkilotlar, shu jumladan yirik korxonalarning oliy ma’lumotli mutaxassislarga ehtiyojini aniqlash va mutaxassislarga qo‘yiladigan talablarni shakllantirish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi;
➖ tanlov g‘oliblarini salohiyatli ish beruvchi tashkilotlar buyurtmasiga ko‘ra individual kasbiy ta’lim dasturlari asosida kasbga dastlabki tayyorlash tadbirlari moliyalashtiriladi;
➖ individual kasbiy ta’lim dasturlarida ishlab chiqarish obyektlarida amaliyot o‘tash va chet eldagi oliy ta’lim tashkilotlarida qisqa muddatli o‘quv kurslarida qatnashish imkoniyati yaratiladi.

Реализуется программа «Шаг в будущее», способствующая трудоустройству выпускников вузов.
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по содействию трудоустройству выпускников высших учебных заведений» (ПП-61, 14.02.2025).
Согласно постановлению, реализуется программа «Шаг в будущее», направленная на содействие трудоустройству выпускников высших учебных заведений, которая включает в себя следующее:
• Полное сопровождение студентов последнего курса высших учебных заведений, имеющих желание реализовать свои бизнес-идеи, в процессе доведения бизнес-идеи до стадии готового проекта, включая предоставление финансирования на льготных условиях;
• Проведение открытых конкурсов по отраслям среди выпускников и студентов младших курсов высших учебных заведений и содействие в трудоустройстве победителей.
При этом:
➖ Будет налажена практика определения потребности потенциальных работодателей, включая крупные предприятия, в специалистах с высшим образованием и формирование требований к специалистам;
➖ Финансирование мероприятий по первичной профессиональной подготовке победителей конкурсов будет осуществляться на основе индивидуальных программ профессионального обучения по заказу потенциальных работодателей;
➖ В индивидуальных программах профессионального обучения будет создана возможность прохождения практики на производственных объектах и участия в краткосрочных учебных курсах в зарубежных высших учебных заведениях.